STOP CyberPRZEMOCY

Opublikowano: środa, 22 marzec 2017

   

     Nie toleruję! Nie hejtuję! Obserwuję i reaguję!  Razem tworzymy lepszy internet!!!!

     W dniu 16.02.2017 r. w PSP w Zborowskiem odbyły się warsztaty profilaktyczno-edukacyjne, na temat nowej formy przemocy, jaka ukształtowała się na przełomie XX i XXI wieku, mianowicie CYBERPRZEMOCY.  Warsztaty dla klas IV - VI przeprowadziła terapeutka z Lublinieckiej Poradni Psychologiczno-pedagogicznej, p. Joanna Sroczyńska, na zaproszenie naszej pani pedagog Magdaleny Gałuszki. Jednym z głównych założeń warsztatu było uświadomienie uczniom skali problemu oraz przekazanie wiedzy na temat metod reagowania na Cyberprzemoc. P. Joanna Sroczyńska przedstawiła dzieciom film pt.: "Gdzie jest Mimi?". Mimi była główna bohaterką filmu, uczennicą szkoły podstawowej, która była dręczona przez rówieśników przez internet.  W trakcie filmu prowadząca przerywała nagranie, aby przedyskutować z uczniami kolejne problemy i kroki bohaterów. Pogadanka miała na celu uświadomienie uczniom definicji cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą prześladowanie, zastraszanie oraz nękanie innych osób za pomocą internetu i innych narzędzi elektronicznych.  Uczniowie dowiedzieli się, że ofiarami przemocy może stać się każdy. Jednak żaden oprawca nie może być bezkarny. To, co udostępniamy w Sieci zawsze pozostawia ślad, nawet usunięte wpisy można przywrócić. Każdy komentarz, "lajk" bądź udostępnienie obraźliwego wpisu przyczynia się do krzywdzenia ofiary. Terapeutka przedstawiła również konsekwencjie prawne wobec osób stosujących przemoc w Sieci. Uczniowie byli przez terapeutę angażowani do wspólnej dyskusji, a następnie do refleksji i wniosków. W efekcie uczniowie otrzymali konkretne wskazówki i rady, jak odpowiedzialnie i racjonalnie korzystać z Internetu, zwłaszcza z portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych, a także do kogo zwrócić się o pomoc, gdyby stali się ofiarami cyberprzemocy (np. www.helpline.org.pl).

Dodatkowo w naszej szkole miały miejsce inne wydarzenia związane z tym (niestety) popularnym ostatnio zjawiskiem.

7.02.2017 warsztaty dla klas IV-VI w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu przeprowadziła pedagog szkolna p.Magda Gałuszka.

21.02.2017 z kolei pogadankę na ten sam temat przeprowadził sierż.sztab. Michał Sklarczyk, asystent ds. profilaktyki społecznej z lublinieckiej Komendy Policji.